تبلیغات
Untitled Document
دریافت کد خوش آمد گویی

.:::بهشت گمشده ی ایران:::.

.:::بهشت گمشده ی ایران:::.
پشت این پنجره جز هیچ بزرگ هیچ نیست... 
سید ابراهیم یوسفی *: مساله خروج نخبگان تحصیل کرده و استعدادهای ناب از کشورهای جهان سوم و حتی اروپایی و سرازیر شدن بخش عمده ای از آنها به سوی ایالت متحده آمریکا باعث شده تا آمریکا در تمام عرصه های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و... ادعای حاکمیت مطلق در دنیا و جهان هستی را در سر بپروراند.

این بحث در سطح ملی و حتی استانی در داخل کشور نیز به صورت یک بحران و معضل و مساله اجتماعی در آمده؛ چنانکه دولت و مجلس و سایر نهادهای مسئول تمام توان و تلاش خود را برای جلوگیری و یا حده اقل کنترل آن بکار بسته اند اما دستیابی به اهداف و میزان موفقیت آنها در هاله ای از ابهام است و عدم موفقیت آنها بر هیچ انسان منصفی پوشیده نیست؛ زیرا مواجهه با مسائل بسیار پیچیده، چند بعدی و حساس با محور انسانی امری مشکل و نیازمند طرح روشهای علمی،کارشناسی ، منطقی و نرم افزاری بجای تهدید و تطمیع، اجبار و روشهای مقطعی و نامعمول می باشد.

غایت اصلی این نوشته پرداختن به معضل مهاجرت نخبگان و خروج آنها از استان و به خصوص شهرستان های دور افتاده تر و کم توسعه تر کهگیلویه و بویراحمد می باشد که باعث شده تا نه تنها چهره بسیاری از نقاط استان با 30 سال پیش تفاوت و تمایز خاص و معناداری پیدا نکرده ؛بلکه خود زمینه ساز شکل گیری تفکر گریز و فرار و دور شدن از زادگاه، منطقه و استان در میان اغلب تحصیل کردگان، مدیران، دانشجویان و حتی مردم عادی گردد. 

بنابراین در این مقاله با دو بحث اساسی روبه رو هستیم:1- آیا خروج و مهاجرت نخبگان واقعیت دارد؟2- درصورت وجود داشتن چنین پدیده مذموم و نگران کننده ای دلایل و عوامل موثر بر آن کدامند؟در کشور ما  بر سر پذیرش بحث خروج و یا عدم آن در بین مردم و مسولین و صاحبنظران و حتی رسانه ها توافق نظر و اجماع کلی و نهایی وجود ندارد. به نظر می رسد بهترین راه برای درک واقعیت و قضاوت به دور از سیاه نمایی و منفی بافی رجوع به آمار و مستندات باشد.

هم‌اکنون بیش از یکصد و  پنجاه هزار نفر مهندس و پزشک ایرانی در آمریکا زندگی می‌کنند. تمام ورودی‌های با رتبه دو رقمی کنکور سراسری دانشگاه‌های کشور، هر سال از بهترین دانشگاه‌های دنیا دعوت نامه دریافت می‌کنند. نزدیک نود نفر از 135 دانش آموزانی که در سه سال گذشته در المپیادهای علمی صاحب مقام شده اند، در یکی از بهترین دانشگاه‌های امریکا به تحصیل مشغول شده‌اند. بر پایه سرشماری 1990 آمریکا، نزدیک 220 هزار نفر خود را ایرانی تبار معرفی کرده اند و نزدیک 77 درصد آنان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. بنا بر آمار ارایه شده، تنها 1826 ایرانی عضو هیأت علمی تمام وقت و رسمی در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا به تدریس مشغولند که با احتساب استادان نیمه وقت، نزدیک پنج هزار نفر می‌رسند. در حالی که تا پایان سال 1372 تعداد استادان و دانشیاران شاغل در ایران، 1500 نفر بوده که در سال 1375 به 2200 نفر رسیده و تعداد استادیاران نیز 6000 نفر بوده است.

آخرین آماری که اداره آمار ایالات متحده امریکا در سرشماری ده سال پیش ارایه کرده نشانگر این واقعیت است که 46 درصد مهاجران ایرانی دارای مدرک لیسانس و بالاترند و 42 درصد در رده‌های بالای علمی و حرفه ای و 22 درصد صاحبان شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌های صنعتی بیمارستان و ورزشگاه می‌باشند و میانگین درآمد مهاجران ایران، 55 هزار دلار و میانگین درآمد شهروندان آمریکایی 35 هزار دلار است. در یک برآورد شگفت انگیز، خسارت ناشی از فرار مغزها در ایران، رقمی بالغ بر 30 تریلیارد و 400 میلیارد تومان اعلام شده؛ هرچند که درست بودن این برآورد، مورد تردید جدّی است!

در ایران نیز این آمار بسیار تکان دهنده است. چندی پیش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان اعلام کرد که در سال 1379، 220 هزار نخبه علمی، مدیریتی و صاحب سرمایه به یکی از کشورهای غربی مهاجرت کردند. این رقم در سال پیش از آن، نزدیک نود هزار نفر بود همچنین آمده است که از 175 نفر دارنده مدال‌های المپیاد کشورمان در دو دهه اخیر نزدیک 92 درصد آنان به خارج رفته اند.

در بررسی بحث مهاجرت نخبگان و بعبارتی فراری دادن آنها از استان کهگیلویه و بویراحمد، آمار و اطلاعات کاملا علمی و محاسبه شده دقیقی وجود ندارد؛ اما کافیست از هریک از دوستان، همکاران، مخاطبان و خانواده های ساکن در استان بخواهید تا لیستی طویل از دوستان، فامیل و آشنایان مهاجرشان به سایر مناطق کشور و حتی خارج از کشور را برای شما ردیف نمایند.

به عنوان مثال در حوزه پزشکی: دکتر ملک حسینی (از چهرهای ماندگار کشور) دکتر نیک اقبال ( رئیس انجمن چشم پزشکی ایران )، دکتر صالحی( اولین پزشک متخصص استان ودارای مجهزترین بیمارستان در جنوب کشور )، دکتر تقی پور( جزء سی پزشک کاخ سلطنتی انگلیس)، دکتر غضنفری، دکتر زینل زاده، دکتر محسن بهمنی کشکولی و... تنها تعداد بسیار معدودی از نخبگان خارج از استان هستند.

این روزها دیگر باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که مستعدترین و نخبه ترین مردم جهان ایرانیان هستند که به دلایل مختلف ازجمله کم توجهی به خواسته ها و عدم قرار دادن امکانات در خدمت آنها، صورت روزانه خاک پاک ایران عزیز را ترک و در آن سوی مرزها مشغول آباد نمودن گوشه ای دیگر از سرای هستی می باشند.

این مساله به وضوح در سطح ملی و محلی و در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز مشهود است. پاسخگویی به چگونگی و چرایی شکل گیری چنین معضل و مساله اجتماعی در این متن و نوشته امکانپذیر نیست و فقط می توان اذعان نمود که طیف بسیار گسترده ای از عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مدیریتی و... در ایجاد و تداوم این بحران به عنوان جدی ترین مانع توسعه و پیشرفت کشور و استان دخیل هستند و برای حل و مهار چنین بحران پیچیده ای، صرفا طرح ادعا و شعار و سطحی نگری کافی نخواهد بود.

البته در قرن حاضر تحرکات جمعیتی جهت دستیابی به پیشرفت های علمی، شغلی، همچنین دستیابی به امکانات رفاهی و آسایش بیشتر به پدیده ای بسیار معمول و پذیرفتنی بدل شده و در همه جای کشور و جهان نیز وجود دارد اما آنچه که بسیار نگران کننده و باعث دلمشغولی نویسنده و بسیاری از دلسوزان و پژوهشگران در استان گردیده این مساله است که این روزها موج و تب خروج از استان و به خصوص در مناطق دور افتاده و کم توسعه یافته تر، به صورت اپیدمی فراگیر مطرح می باشد و حتی بسیاری از کارمندان عادی ادارات نیز به فکر اعزام و انتقال به مرکز استان و یا خارج از استان هستند.

درحال حاضربحث خروج نخبگان تنها مختص به سیاسیون، پزشکان متخصص، اساتید دانشگاه، نمایندگان مجلس بعد از پایان دوره نمایندگی و... نیست بلکه دانشجویان، کارمندان، کارگران، بیکاران و حتی مردم عادی ، همواره و به صورت روزانه در اندیشه کوچ دائمی و مهاجرت به خارج از منطقه، شهر و روستا و درصورت توان به خارج از استان هستند.

البته تا وقتی که جنجال و حاشیه جای متن را گرفته باشند و فضای بسیار متشنج سیاسی و فرهنگی ونگاه قومیتی و خاص گرایی فزاینده بر روابط پیچیده و درهم تنیده این استان حاکم است و مناطقی مانند باشت و چرام با این قدمت و پیشینه هنوز از از کمترین امکانات رفاهی مانند حق داشتن پارک و فضای تفریح و سینما، بیمارستان و پزشک متخصص و... محرومند؛ بهترین و تنها فکر و ذهنیت منطقی همین رویه موجود کنونی خواهد بود و نمی توان به زور هیچ کسی را نگه داشت.

متاسفانه اینجا هر کس به فکر تغییر استان و اقتصاد، فرهنگ، سیاست و...  است اما هیچ کس به فکر تغییر خویش نیست و تا چنین رویه و تفکری بر زندگی ما حاکم است؛ هرگونه تفکر و تلاش در جهت تغییرات اساسی در سبک زندگی مردم و ایجاد پیشرفت و تحول محکوم به شکست است.

آری؛ تنها دانستن مشکل کافی نیست، بلکه باید به دانسته ی خود عمل کنید و برای تغییر و پیشرفت و توسعه گام های عملی برداریم و به شعار و طرح ادعا و انتقاد کردن صرف اکتفا نکنیم. بیایید برای یکبار هم که شده بپذیریم که در بسیاری از موارد خودمان مسبب وقایع اطرافمان هستیم.

** پژوهشگر و کارشناس ارشد جامعه شناسی

[ دوشنبه 16 مرداد 1391 ] [ 09:59 ق.ظ ] [ احتشام زابلی نژاد ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Mihan Skin :.

درباره وبلاگ

اهل سیسختم
روزگارم چول(خراب)است
تکه نانی داشتم که گرانش کردند
مادرم هر دم پای خمیر خواهرانم میکنند واری(نان درست میکنند)
پدرم غصه میخورد ازپی بیکاری
اما باز میگویم تا شله ماشکی هست زندگی باید کرد.
(سهراب سیسختی)

سلام خدمت دوستان گلم
بهتون خوش اومد میگم و.....
امیدوارم ازوبلاگ لذت برده باشید.
موفق باشید.
آاونایی که چاکرشونم
بازدیدهای بروبچ امروز : 3 نفر
بازدیدهای بروبچ دیروز : 7 نفر
کل بازدیدهای بروبچ : 2386 نفر
بازدید این ماه : 72 نفر
بازدید ماه قبل : 915 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
a href="http://parsbanner.ir">کسب درآمد از اینترنت با پارس بنر - سایت تبلیغاتی پارس بنر , کسب درآمد از اینترنت , حداقل برداشت 500 تومان ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین