تبلیغات
Untitled Document
دریافت کد خوش آمد گویی

.:::بهشت گمشده ی ایران:::.

.:::بهشت گمشده ی ایران:::.
پشت این پنجره جز هیچ بزرگ هیچ نیست... 


برای دیدن اطلاعات سرزمین 4 فصل برید به بز كشی

ویکی پدیا

سی سخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان دنا است.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶٬۸۱۴ نفر بوده‌است [۱]. گویش مردم این شهر لری می‌باشد.

این شهر در دامنه کوه دنا بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس واقع می‌باشد و منطقه‌ای گردشگری به‌شمار می‌آید.[۲] از جمله مناطق گردشگاهی این شهر می‌توان به کوه گل-چشمه میشی-دشتک-بن رود و بندان اشاره کرد. شهر سی سخت با مساحت تقریبی ۵/۲ کیلومتر مربع در دامنه کوه ۴٬۴۰۹ متری دنا واقع گردیده‌است برای مسافرت به این شهر می‌توان از جاده یاسوج به سی سخت استفاده کرد.

اقلیم

اقلیم سی‌سخت تحت تأثیر کوهستان دنا سردسیری است و قسمتی از پائیز و سرتاسر زمستان از برف پوشیده‌است. و همین امر موجب پر آبی منطقهٔ سی‌سخت است. و جویبارها و چشمه‌سارهای دائمی از مناطق برفی سرازیر شده و منطقه را سیراب می‌سازد. شهر سی سخت به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در دامنه کوه دنا دارای هوای مطبوع و خوشایند، آب سالم، خوشگوار و فراوان است.

جاذبههای گردشگری

چشمه ها

چشمه میشی:بزرگترین و پرآب‌ترین چشمه‌اش چشمه «بشو = Bocu» یا چشمه میشی است که در پائین گردنه بیژن قرار گرفته وآب آن زمینهای زراعی ده بزرگ سی‌سخت را آبیاری می‌کند.

چشمه سرد:وواقع در منطقه کوه گل شهر سی سخت.

چشمه طوف:مشرف بر شهر توریستی سی سخت. این چشمه در مسیر صعود به قلهٔ دنا قرار دارد. این چشمه در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک می‌باشد.

چشمه تاگی:دارای آبی خنک و گوارا که عطش کوهنوردان را بر طرف می‌کند.. از آب این چشمه برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقهٔ کلنجه استفاده می‌شود.

چشمه تاگی-چشمه سیاه-چشمه ریزک-چشمه بایی-چشمه طوفو...که اگر بخوام همشوبنویسم جاش نمیشه.


موقعیت جغرافیایی شهر سی سخت

شهر سی سخت که  مرکز شهرستان دنا می باشد در شمال استان کهگیلویه و بویراحمد در ۳۰ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۲۷ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ به ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا در دامنه کوههای زاگرس و در جنوب غربی قله دنا و در حدود ۳۴ کیلومتری شمال غرب شهر یاسوج واقع گردیده است.

 این محدوده یکی از غنی ترین نقاط ایران از جهت تنوع گیاهی و جانوری است. جنگل های بلوط که در میان آنها گونه های جنگلی بن، کیکم، ارژن، زالزالک و شن نیز دیده میشود، گونه غالب جنگلی تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریاست. از ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ متری از سطح دریا، درختچه های ارژن، شن، گون و درختان سروکوهی و در ارتفاعات بالاتر، انواع گیاهان علفی و بوته ای و گیاهان کوچک و خزه ها می رویند. خرس قهوه ای بزرگ، پلنگ، گرگ، انواع گربه های وحشی، کل و بزکوهی، کبک دری، انواع چکاوک ها و سهره ها و پرنده نادر “هما” از جمله گونه های جانوری این محدوده میباشند.

کوه دنا در تاریخ ۷/۱۲/۶۹ به عنوان منطقه حفاظت شده دنا اعلام گردید.


رشته کوههای دنا: رشته کوه دنا به عنوان رفیع ترین قلل زاگرس به طول تقریبی۹۰ کیلومتر مربع دومین منطقه کوه خیز ایران از لحاظ کوههای با ارتفاع بلندی بالای ۴۰۰۰ متر پس از منطقه تخت سلیمان و علم کوه در کشور می باشد و قله قاش مستان ( بیژن ۳) با ارتفاع ۴۴۳۵ متر بلندترین قله رشته کوه زاگرس است و حوض دال با ارتفاع ۴۳۶۵ متر پرصعودترین قله دنا میباشد. رشته کوه دنا از شمال تا جنوب شرق کشیده شده است و براساس ارتفاع گیری، ۴۷ قله بالاتر از ۴۰۰۰ متر تاکنون در این رشته کوه شناسایی شده است، پس از قله قاش مستان ، قله مورگل(۴۴۲۵ متر)، قزل قلعه(۴۳۷۸ متر)، حوض دال مرکزی( ۴۳۶۵ متر)، سه قپ آسمانی یا بیژن ۲( ۴۳۵۰ متر)، کل قدویس( ۴۳۴۱ متر) و ماش یا بیژن ۱( ۴۳۴۰ متر) به ترتیب بلندترین قله های دنا میباشند. دنا دارای ارزشهای کم نظیری است و به جرأت می توان گفت یکی از معدود نقاط با ارزش جهان است. تنوع پدیده های بارز زمین شناسی و زیستی، دنا را به موزه ای عظیم و زنده از گیاهان و جانوران و تمام پدیده های زمین شناسی تبدیل کرده است.

مسیرهای صعودبه قله
دنا بهشت کوهنوردان است و کوهنوردان می توانند از هر دو جناح جنوبی و شمالی به قله های این بهشت بی مانند صعود کنند. چون جناح جنوبی را در بیشتر قسمت ها دیواره های عبور ناپذیر در بر گرفته، جناح شمالی برای صعود مناسب تر است. با این حال مسیر صعود به حوض دال مرکزی و قاش مستان در جبهه مرکزی دنا از جناح جنوبی نیز ممکن است. برای رسیدن به حوض دال باید از مسیر سی سخت تا گردنه بیژن از مجرای دره سیچانی بگذریم و به جان پناه پی دنی که به فاصله ۳ ساعت زیر قله دنا قرار دارد برسیم. مسیر دیگری نیز از شهر سی سخت شروع میشود و در قسمت شمال غربی سی سخت به دره بزکش و از آنجا به جان پناه میرسد. هر دو مسیر به فاصله یک روز رفت و برگشت از مبدا صعود ، قله را در دسترس قرار میدهند.

گردنه ها و تنگ ها:
معروفترین گردنه ها در جبهه شمال غربی، گردنه میمند با ارتفاع ۲۵۶۰ متر و در جبهه جنوبی، گردنه بیژن بزرگ با ۳۲۰۰ متر ارتفاع وجود دارند که هر دو این مسیرها دارای جاده ماشین رو هستند و گردنه بیژن مرتفع ترین گردنه ماشین رو در کشور میباشد.

کوه گل: در دامنه قلل شرقی دنا، در تنگ زیبای کوه گل و مشرف بر چشمه، تعداد ۲ دریاچه ( برم) وجود دارد. بزرگترین دریاچه، “برم سبز نام” دارد که آب آن از چشمه های کف دریاچه تأمین می شود و دریاچه کوچکتر” برم مورسلطانی” نام دارد. بهترین فصل بازدید گردشگران عزیز فصول بهار و تابستان بوده و زیبا ترین موقع آن در اردیبهشت ماه است.
چشمه میشی: یکی از چشمه های پرآب و مشهور استان است که در فاصله ۵ کیلومتری از شهرسی سخت مرکز شهرستان دنا و در امتداد جاده سی سخت به گردنه بیژن و پادنا و با دبی تقریبی ۵/۲ متر مکعب در ثانیه علاوه بر تأمین آب مصرفی کشاورزی و آب شرب شهر سی سخت، چشمه ای است دائمی و یکی از بهترین تفرجگاههای نمونه استان که سالانه گردشگران فراوانی را از استان و خارج از استان به سوی خود جلب نموده و از موقعیت ارتباطی خوبی از لحاظ قرار گرفتن در حاشیه جاده دسترسی قرار دارد و آثار خشکسالی در میزان دبی آن محدود و تنها عیب آن قرار گرفتن مسیر در محل عبور بهمن های زمستانی است که به همین دلیل امکان درختکاری در محدوده چشمه وجود ندارد.

غار نول: این غار در کوه گل واقع در ۵/۱۲ کیلومتری شهر توریستی سی سخت مشرف به قلل نول واقع گردیده است. غار نول با طول ۸۰ متر دارای چند تالار پلکانی و انشعاب های مختلف و از لحاظ بررسی های زمین شناسی حائز اهمیت می باشد. ارتفاع دهانه غار ۳ متر است که در برخی نقاط درون غار تا ۲۰ متر تغییر میکند. سقف و بدنه غار از سنگهای آهکی اسماری و قندیلهای زیبایی پوشیده شده و قطرات آب از این قندیلها و سقف غار، چکه میکند. در عمق غار چند چشمه وجود دارد که آب زلال و خنکی از آنها جاری است. دخالت های انسانی پیرامون چشمه سارها و قنات های اطراف این غار بیانگر استفاده از غار در دوره های گذشته و اخیر است. به نظر میرسد این غار در گذشته به عنوان پناهگاه موقتی مورد استفاده قرار گرفته است. وجود چشمه سار

های فراوان و پوشش گیاهی بی نظیر در این محل از خصوصیات منحصربفرد منطقه است.

غار یخی:

غار یخی که درخط الرأس مرکزی رشته کوه دنا واقع گردیده یکی از جاذبه های گردشگری در زمینه کوهنوردی

است. این غار در ارتفاع ۳۸۵۰ متری از سطح دریا بین دو قله معروف بیژن و قاش مستان از سری قلل دنا قرار

دارد. درون غار ستونی از یخ به ارتفاع ۱۰ متر و قطر ۴ متر دیده میشود. پایین تر از آبشار، گنبدی یخی که از ریزش آب سقف بوجود آمده قرار دارد. در انتهای غار دریاچه زیبایی مملو از قطعات یخ شناور مشاهده میشود که بسیار جالب است. بازدید از این غار به دلیل انبوه یخچال در این منطقه در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان

انجام میشود که احتیاج به وسایل فنی دارد و بدون طناب، ورود به این غار غیرممکن است. بهترین و زیباترین مسیر رسیدن به غار از مسیر سی سخت میباشد. غار یخی یکی از زیباترین غارهای ایران است که در مرداد سال ۱۳۴۶ کشف شده است. این غار سالانه پذیرای علاقمندان فراوانی از غارنوردان و کوه نوردان داخلی می باشد، ویژگی بارز این غار وجود قندیلهای یخی در تمام فصول سال خصوصاً فصل تابستان در دیواره های آن می باشد.

ابشار دره ناری:

در ۶ کیلومتری جنوب منطقه امن حفاظت شده دنا با موقعیت طبیعی ویژه و ارتفاع تقریبی ۴۰ الی ۷۰ متر و آب نسبتاً فراوان خصوصاً در فصل بهار منظره بسیار جالبی را بوجود می آورد.


ابشار توف شاه:


درفاصله ۱۰ کیلومتری ارتفاعات جنوبی منطقه امن حفاظت شده دنا با فاصله ۵/۲ کیلومتری از آبشار دره نادری با موقعیت بارز و منحصر به فرد در ارتفاعات صعب العبور و با ارتفاعی حدود ۱۰۰ متر در موقعیت جنوب غربی قله مورگل دنا واقع گردیده است.دشتک سی سخت:
در حدود ۸ کیلومتری غرب شهر سی سخت در دامنه کوه دنا دشتی سرسبز که نمایی از چهار قله اصلی دنا به نامهای قزل قلعه ، برج آسمانی، مورگل و قاش مستان را برفراز خود دارد میباشد. این منطقه جاذبه ای زیبا و مکانی بسیار مناسب جهت تفریح گردشگران عزیز بوده و بهترین فصل بازدید از آن فصول بهار و تابستان می باشد.


البته...
البته لازم به ذکراست که باشهرت پیداکردن شهرسیسخت وباافزایش گردشگران عزیزطبیعت سیسخت به دلیل ریختن زباله و...درحال ازدست دادن طبیعت خود میشود.لطفادرصورت سفربه این شهر نظافت رارعایت کنید.باتشکر
 احتشام زابلی and احسان حاتمی

درصورت خواستن راهنما برای صعودبه قله و... درقسمت نظرات نام وشماره ی تلفن خودتون روبذارین تاما باشما تماس گرفته وراهنما معرفی کنیم.[ شنبه 17 دی 1390 ] [ 11:22 ق.ظ ] [ احتشام زابلی نژاد ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Mihan Skin :.

درباره وبلاگ

اهل سیسختم
روزگارم چول(خراب)است
تکه نانی داشتم که گرانش کردند
مادرم هر دم پای خمیر خواهرانم میکنند واری(نان درست میکنند)
پدرم غصه میخورد ازپی بیکاری
اما باز میگویم تا شله ماشکی هست زندگی باید کرد.
(سهراب سیسختی)

سلام خدمت دوستان گلم
بهتون خوش اومد میگم و.....
امیدوارم ازوبلاگ لذت برده باشید.
موفق باشید.
آاونایی که چاکرشونم
بازدیدهای بروبچ امروز : 3 نفر
بازدیدهای بروبچ دیروز : 7 نفر
کل بازدیدهای بروبچ : 2386 نفر
بازدید این ماه : 72 نفر
بازدید ماه قبل : 915 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
a href="http://parsbanner.ir">کسب درآمد از اینترنت با پارس بنر - سایت تبلیغاتی پارس بنر , کسب درآمد از اینترنت , حداقل برداشت 500 تومان ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین